Wieczór panieński kiedyś i dziś

Huczne pożegnanie stanu panieńskiego to dzisiaj nieodłączny element okresu przedślubnego. Jest to stary zwyczaj, który bardzo się zmienił na przestrzeni wieków. Jak wyglądały kiedyś wieczory panieńskie? Skąd wywodzi się ten zwyczaj? Jak wyglądają wieczory panieńskie dziś? Jak przygotować wieczór panieński?

tradycje

reklama

Pożegnanie starego życia po staropolsku

Pierwsze wzmianki o organizowanych wieczorach panieńskich pochodzą z XVII i XVIII wieku. Zwyczaj ten powstał i był popularny na terenach wiejskich w całej Polsce, chociaż znany był pod różnymi nazwami: rozpleciny, rózgowiny, wieńczyny czy wieczór dziewiczy. W przeciwieństwie do dzisiejszych wieczorów panieńskich, w dawnych uroczystościach brały udział jedynie niezamężne panny. Jakie rozrywki czekały na przyszłe panny młode podczas ich ostatniego wieczoru w stanie panieńskim? Przede wszystkim jako pożegnanie ze starym trybem życia, wieczór panieński był bardzo uroczysty i poważny. Wiązało się z nim wiele rytuałów. Jednym z nich było samodzielne wykonanie przez pannę młodą specjalnego kołacza ślubnego. Było to ciasto, które każda kobieta mogła upiec tylko raz w życiu i stanowiło wróżbę na przyszłość: piękny, udany kołacza wróżył szczęście w małżeństwie i wiele radosnych chwil, zaś zakalec lub spalony zwiastował pecha i wiele cierpienia. Innymi zajęciami w wieczór panieński było plecenie wianków dla panny młodej i druhen, a także strojono rózgę weselną. Rózga ta symbolizowała nadchodzące wesele i miała odganiać złe moce. Wszystko to zgromadzone panny robiły śpiewając tradycyjne pieśni.

Wieczór panieński dzisiaj

Zwyczaj świętowania ostatnich chwil panieństwa w Polsce bardzo się zmienił na przestrzeni wieków. Jak wygląda współczesny wieczór panieński? Przede wszystkim za jego organizację odpowiada świadkowa lub inna bliska pannie młodej przyjaciółka czy siostra. Bardzo popularnym sposobem na spędzenie wieczoru panieńskiego jest szalona noc spędzona w klubie lub wspólny wypad do spa. Niektóre panie decydują się na szalony weekend w obcym mieście. Co jest niezbędne na współczesnym wieczorze panieńskim? Przede wszystkim należy wybrać miejsce zabawy. Warto także zaopatrzyć się w zabawne rekwizyty i zaplanować specjalne na ta okazję gry. Wiele inspiracji można znaleźć na wielu stronach poświęconych organizacji wieczorów panieńskich.