Strona główna » W co warto zainwestować w roku 2022?

W co warto zainwestować w roku 2022?

Inwestorzy nie mają w ostatnich miesiącach łatwego życia. Cykl podwyżek stóp procentowych na polskim rynku spowodował częściowy odwrót od rynku akcji, wysoka inflacja powoduje, że wiele lokat bankowych przynosi realne straty, a niestabilna sytuacja za naszą wschodnią granicą destabilizuje również i naszą gospodarkę. W tej sytuacji warto zastanowić się nad przemyślaną strategia inwestycyjną na rok 2022

Inwestowanie 2022 – obligacje antyinflacyjne

Jednym z fundamentów portfela ostrożnego inwestora mogą być w bieżącym roku obligacje antyinflacyjne. Papiery, oferowane przez Skarb Państwa, cechują się co prawda niskim oprocentowaniem w pierwszym okresie odsetkowym, jednak w kolejnych – w związku z rosnącą wciąż inflacją – możemy liczyć wzrost zysków lub choćby na  zabezpieczenie wartości pieniędzy tak ulokowanych. Dostępny horyzont inwestycyjny dla tych papierów jest co prawda stosunkowo długi (4 lub 10 lat), jednak w sytuacji, gdy środki będą nam pilnie potrzebne, możemy skorzystać z opcji przedterminowego wykupu papierów.

Pożyczki społecznościowe w 2022 roku

Niezłą alternatywą dla klasycznych papierów wartościowych i funduszy inwestycyjnych mogą być pożyczki społecznościowe. Renomowane portale, zajmujące się pośrednictwem w ich uzyskaniu, takie jak na przykład Futurecapital.pl, dążą do zabezpieczenia pieniędzy klientów na różne sposoby. W opisanym tu wypadku pożyczamy nasze środki małym i średnim przedsiębiorstwom, a ich zwrot zabezpieczony może być na przykład hipoteką. Ogranicza to ryzyko inwestowania, przy jednoczesnej możliwości uzyskania całkiem sporych zysków kapitałowych.

Inwestowanie w spółki

Warto również w dalszym ciągu stawiać na spółki, notowane na GPW. Wzrost cen kredytów faworyzuje w ostatnim czasie banki, jednak ogólna przecena, spowodowana działaniami wojennymi, może być świetną okazją do nabycia interesujących nas walorów. Warto na przykład postawić na niektóre spółki, dzielące się od lat zyskami z akcjonariuszami. Ich stopa dywidendy w wielu wypadkach przekracza typowe oprocentowanie bankowe. Oczywiście w tym wypadku należy liczyć się z rozmaitymi czynnikami ryzyka, które jest wkalkulowane w inwestowanie w 2022 na rynku kapitałowym.